Okiennice

 

Okiennice mogą być montowane na zewnątrz lub od wewnątrz zabezpieczenie okna. Mają kształt jedno-, dwu- lub wieloskrzydłowych (dwu- wieloczęściowych) drzwiczek pełnych, z żaluzją lub z otworami, otwieranych na ścianę. Najczęściej wykonywane są z drewna, aluminium lub PCW. Żaluzja w skrzydle okiennicy przeważnie ma zamontowane lamele na stałe, lecz istnieją rozwiązania z lamelami odchylanymi (ruchomymi).
Oprócz znaczenia stricte wizualnego okiennice mają zastosowanie w pasywnym wykorzystaniu energii słonecznej, latem zapobiegając nagrzewaniu się wnętrza, a zimą zatrzymując ciepło.

Okiennice z drewna:
Drewno jest nadal najpopularniejszym materiałem do budowy okiennic. Drewniane okiennice mają konstrukcję zbliżoną do skrzydeł drzwiowych. Można wyróżnić dwa ich typy.
Najprostsze są okiennice ciesielskie z drewnianych desek. Ich płaszczyznę tworzą w tym wypadku 2,5-3-cm deski dociśnięte ściśle do czoła lub na pióro i wpust. Połączone są dwiema lub trzema poziomymi drewnianymi poprzeczkami wzmocnionymi zastrzałami. Takie rustykalne w formie okiennice możemy zrobić sami lub zamówić u stolarza. Mocuje się je na zawiasach pasowych do ściany. Zamykane są na haki lub zasuwy. Dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa górna pozioma poprzeczka powinna dokładnie wchodzić pod nadproże okienne, uniemożliwiając wyważenie.
Bardziej złożone konstrukcyjnie są okiennice ramowe. Kiedyś robione były z litego drewna, dzisiaj do ich produkcji wykorzystuje się trójwarstwowe laminaty, tzw. klejonkę. Szkieletem konstrukcyjnym zapewniającym sztywność jest w nich drewniana rama. Wśród okiennic ramowych wyróżniamy okiennice opierzone, szczebelkowe, płycinowe i gładkie. Różnią się one wypełnieniem ramy.
W ramowych okiennicach gładkich powierzchnia wewnątrz ramy wypełniona jest panelem płytowym lub rozmieszczonymi w odstępach 2-3 cm listwami oklejonymi obustronnie wodoodporną sklejką. Wszystkie te okiennice montowane są przeważnie do ościeżnic.